Przyczyny bólu brzucha po stosunku
13

A A A

Miewasz silne bóle podbrzusza w trakcie stosunku płciowego i po nim? Sprawdź, czy to nie jeden z objawów poważnej choroby.

Wiele kobiet ma problem z dolegliwościami, które odbierają im radość z seksu. Jednym z nich jest silny ból brzucha towarzyszący stosunkowi płciowemu, a często utrzymujący się jeszcze po jego zakończeniu. Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, udaj się do lekarza, gdyż twój organizm może wysyłać ci sygnały, że jesteś chora!

Endometrioza

Endometrioza to schorzenie, na które cierpi nawet jedna na dziesięć kobiet w wieku rozrodczym. Szacuje się, że do 50 proc. przypadków bezpłodności u kobiet może być jej wynikiem! Choroba objawia się bardzo silnymi bólami w trakcie menstruacji, obfitymi krwawieniami, biegunkami czy właśnie dolegliwościami w trakcie współżycia.

Pojawia się, gdy komórki błony śluzowej wyściełającej ścianki macicy opuszczają właściwe dla nich miejsce i trafiają do ścian innych narządów wewnętrznych, takich jak jelita, pochwa, pęcherz moczowy czy nawet płuca. Tam tworzą zrosty i torbiele, które objawiają się dolegliwościami bólowymi. Jeśli zablokują jajowody, kobieta może mieć problem z zajściem w ciążę.

Przyczyny bólu brzucha po stosunku

Mięśniak macicy, fot. euthman via Compfight cc

Mięśniaki macicy

Ból w trakcie i po stosunku może sygnalizować również obecność mięśniaków w macicy, czyli łagodnych guzów, które ma nawet co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga 50-latka przed menopauzą. Chociaż w początkowej fazie rozrostu nie dają żadnych objawów, ich stan musi być regularnie kontrolowany, by nie doszło do niebezpiecznych zmian. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się ich operacyjne usunięcie.

Tyłozgięcie macicy

Czasami dyskomfort w trakcie współżycia wywołuje nietypowe położenie macicy, tzw. tyłozgięcie. Trzon macicy odgina się w stronę kręgosłupa i napiera na zagłębienia odbytniczo-maciczne. Klasycznymi symptomami tyłozgięcia macicy są:

 • bolesne menstruacje
 • obfite krwawienia
 • bóle krzyża i jajników w trakcie stosunku płciowego
 • uczucie nacisku na pęcherz

Taki ból nazywa się obecnie algopareunią. Niestety, schorzenie jest korygowane przez lekarzy zwykle jedynie w skrajnych przypadkach, gdy zdrowie kobiety jest zagrożone.

Powtarzający się ból w trakcie i po stosunku może być także objawem różnorakich infekcji. Jeśli staje się on uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Przyczyny bólu brzucha po stosunku dominikka

  Dzień dobry.
  Ostatnio podczas stosunku nagle miałam silny ból brzucha, postanowiliśmy z partnerem że przestaniemy. Płakałam z bólu. Mam 17 lat, kocham sie z chłopakiem od pół roku i pierwszy raz spotkałam się z takim bólem.
  Pomóżcie, boję się że jestem na cos chora lub że w przyszłości nie będę mogła mieć dzieci.
  Dominika

  Odpowiedz

 2. Re: Przyczyny bólu brzucha po stosunku weronika

  Witam mam pytanie poniewaz mam 18lat a nie dawno poronilam i teraz przy stosunku i takze po mam bole brzucha czy to jest cos groznego?.slyszalam ze jak sie poroni to ciezko bedzie szlo zajsc w ciazy czy to prawda? co mam zrobic?prosze o odpowiedz….Pozdrawiam

  Odpowiedz