Przyczyny bólu brzucha po stosunku
13

A A A

Miewasz silne bóle podbrzusza w trakcie stosunku płciowego i po nim? Sprawdź, czy to nie jeden z objawów poważnej choroby.

Wiele kobiet ma problem z dolegliwościami, które odbierają im radość z seksu. Jednym z nich jest silny ból brzucha towarzyszący stosunkowi płciowemu, a często utrzymujący się jeszcze po jego zakończeniu. Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, udaj się do lekarza, gdyż twój organizm może wysyłać ci sygnały, że jesteś chora!

Przyczyny bólu brzucha po stosunku

Endometrioza, fot. euthman via Compfight cc

Endometrioza

Endometrioza to schorzenie, na które cierpi nawet jedna na dziesięć kobiet w wieku rozrodczym. Szacuje się, że do 50 proc. przypadków bezpłodności u kobiet może być jej wynikiem! Choroba objawia się bardzo silnymi bólami w trakcie menstruacji, obfitymi krwawieniami, biegunkami czy właśnie dolegliwościami w trakcie współżycia.

Pojawia się, gdy komórki błony śluzowej wyściełającej ścianki macicy opuszczają właściwe dla nich miejsce i trafiają do ścian innych narządów wewnętrznych, takich jak jelita, pochwa, pęcherz moczowy czy nawet płuca. Tam tworzą zrosty i torbiele, które objawiają się dolegliwościami bólowymi. Jeśli zablokują jajowody, kobieta może mieć problem z zajściem w ciążę.

Przyczyny bólu brzucha po stosunku

Mięśniak macicy, fot. euthman via Compfight cc

Mięśniaki macicy

Ból w trakcie i po stosunku może sygnalizować również obecność mięśniaków w macicy, czyli łagodnych guzów, które ma nawet co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga 50-latka przed menopauzą. Chociaż w początkowej fazie rozrostu nie dają żadnych objawów, ich stan musi być regularnie kontrolowany, by nie doszło do niebezpiecznych zmian. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się ich operacyjne usunięcie.

Tyłozgięcie macicy

Czasami dyskomfort w trakcie współżycia wywołuje nietypowe położenie macicy, tzw. tyłozgięcie. Trzon macicy odgina się w stronę kręgosłupa i napiera na zagłębienia odbytniczo-maciczne. Klasycznymi symptomami tyłozgięcia macicy są:

 • bolesne menstruacje
 • obfite krwawienia
 • bóle krzyża i jajników w trakcie stosunku płciowego
 • uczucie nacisku na pęcherz

Taki ból nazywa się obecnie algopareunią. Niestety, schorzenie jest korygowane przez lekarzy zwykle jedynie w skrajnych przypadkach, gdy zdrowie kobiety jest zagrożone.

Powtarzający się ból w trakcie i po stosunku może być także objawem różnorakich infekcji. Jeśli staje się on uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Przyczyny bólu brzucha po stosunku dominikka

  Dzień dobry.
  Ostatnio podczas stosunku nagle miałam silny ból brzucha, postanowiliśmy z partnerem że przestaniemy. Płakałam z bólu. Mam 17 lat, kocham sie z chłopakiem od pół roku i pierwszy raz spotkałam się z takim bólem.
  Pomóżcie, boję się że jestem na cos chora lub że w przyszłości nie będę mogła mieć dzieci.
  Dominika

  Odpowiedz

 2. Re: Przyczyny bólu brzucha po stosunku weronika

  Witam mam pytanie poniewaz mam 18lat a nie dawno poronilam i teraz przy stosunku i takze po mam bole brzucha czy to jest cos groznego?.slyszalam ze jak sie poroni to ciezko bedzie szlo zajsc w ciazy czy to prawda? co mam zrobic?prosze o odpowiedz….Pozdrawiam

  Odpowiedz